Про нас
Історична довідка Більченського НВК
Серед розлогих прикарпатських лісів, родючих полів, зелених лук розкинулось мальовниче село Більче.
Освітнім центром села є загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів. Цікава історія заснування освітнього закладу.
Школу в с. Більче збудовано ще до Першої Світової війни, першу того роду в Меденицькому районі.
Директором школи в с. Більче в 1920-х рр.. був спольщений німець Францішек Вольф. Всі скарги більчан у дрогобицькому шкільному інспектораті на скандальну поведінку «пана керовніка» нічого не помагали. Справа опинилась аж у пресі, коли «Новий час» надрукував ганебну для Ф. Вульфа статтю під назвою «Хто вчить наших дітей?!». Перед судом свідомі більчани свідками і фактами підтвердили свої скарги і через декілька років директора було забрано з Більчого. На його місце прийшов ще гірший і то з жінкою – директор Остафінський. Цей досі українську школу в Більчу в 1930-их рр. перемінив на польську, де українську мову навчати починали аж в другому класі. Пішла знову боротьба, але прийшла Друга світова війна, і Польщі не стало.
Тут треба з признанням згадати, що на початку 1920-их рр. короткий час учителював у Більчому з дружиною українець Іван Федун (пізніше директор народної школи в Ластівках Турківського району).
Якщо йдеться про культурно-освітню ділянку Більчого то в порівнянні з польською займанщиною тут зроблено великий поступ!
В 1920-30-их pp. більчани посвячували різдвяні три дні на колядування, бо ж це був для них найкращий відпочинок. Старші – браття з дзвінком і хрестом, поділивши село на 8-12 частин, колядували на Церкву. Молодь – на Рідну Школу чи на інші народні цілі. Ось пару незабутніх моментів:
а) У 1932 р. дев'ятеро студентів-більчан разом з о. Степаном Венгриновичем (що аж зі Сяніка приїхав на свята до свого тестя о. І. Паньківського) колядували три вечори на Рідну Школу. Хоч цілковито захрипли, але «заробили» аж 141 (злотий) польських на Рідну Школу. На ті часи це була велика сума! За неї можна було купити три чоловічі убрання, 700 кг. (7 кірців) (Корець, кірця, кірці - міра сипких тіл. 1 корець =100 кг.) пшениці або 500 кг білої муки, одну добру корову чи дати учителеві Рідної Школи ціломісячну платню. Щоб вийти зі ще більшим гонором у пресі (коли Централя Рідної Школи подасть звіт з коляди), то всі дев'ятеро колядників доложили від себе ще по одному золотому, і так це дало велику суму 150 золотих із Більчого (повіт Дрогобич) на Рідну Школу.
б) У 1930-их pp. наш письменник Юра Шкрумеляк (1895-1965рр.) видав гарний «Новий вертеп», що вимагав більше учасників-акторів (20-25 осіб). Студенти, звичайно, запросили собі до співпраці свідоміших сільських хлопців і дівчат. Відбувши 8-10 проб та пошивши відповідні строї, – ансамбль пішов у село... Що за сенсація і радість! А рівночасно скільки жалів і нарікань. Акція «Вертепу» тривала 30-35 хв. Найбільше 100 родин (не 500) можна було відвідати у трьох днях, враховуючи обов'язково й присілок Болоня. Отже залишилось 400 родин, наче «щось гіршого», для яких забракло часу, – повні жалю і гніву. «Вертеп» з Більчого приніс у касу Рідної Школи аж 250 злотих. Велика слава!
Його повторено ще й у наступних двох роках.
Як бачимо, більчани добре дбали у ті тяжкі часи про освітній рівень дітей, а також матеріальне забезпечення школи.
Ішли роки, змінювались часи. До 1976 року у школі вчилися тільки учні 1-8 класів.
У 1976 році на підставі рішення виконавчого комітету Більченської сільської ради від 12.03.1976р. про створення загальноосвітньої середньої школи, яка почала функціонувати з 1 вересня 1976 року.
Будівництво нового приміщення Більченської ЗОШ І-ІІІ ст. розпочалось у 1992 році і здано в експлуатацію у 1998 році.
На даний час у закладі навчається 230 учнів, у т.ч.: в школі І ступеня 75 учнів, в школі ІІ ступеня 116 учні, в школі ІІІ ступеня 39 учнів
Працює 56 працівників, у т.ч. педагогічних 33, з них на постійній основі –30, адміністративного персоналу 3, директор Возняк Мирослава Іванівна працює з вересня 2012 року.
За останні роки випускники Більченської школи поповнюють ряди студентів Львівського державного університету ім. Івана Франка, Аграрного університету м. Дубляни, Львівського медичного інституту, Львівської комерційної академії, Львівського національного університету ветеринарної медицини, Дрогобицького педуніверситету, Національного університету «Львівська політехніка», Львівського національного університету внутрішніх справ, Львівського інституту економіки і туризму, Львівського інституту фізкультури, Буковинського державного медичного університету, Варшавського політехнічного інституту, Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту ім. Лазаря, Національної Одеської Академії, Львівської зооветеринарної академії, Рівненського економіко-гуманітарного університету, Івано-Франківського інституту нафти і газу, Львівського державного інституту новітніх технологій і управління ім. В. Чорновола та багато інших навчальних закладів І-ІІ та ІІ-ІV рівня акредитації, а також технікумів та училищ як в Україні, так і за кордоном.
Тут ви можете виділити важливу інформацію.
Наші користувачі
Тут ви можете описати типових користувачів, а також те, чому цей проект важливий для них. Це хороший спосіб для того, щоб користувачі повторно відвідували ваш сайт.